Plovoucí podlahy - typy, výhody, nevýhody

vydáno 16.09. 2013 • Tipy a rady

Plovoucí podlahy se objevily v devadesátých letech minulého století jako blesk z čistého nebe. Spojovaly v sobě jednoduchost pokládky, čímž konkurovaly linoleu a estetickou kvalitu, která byla srovnatelná s parketami a ostatními dřevěnými podlahy. V krátké době se masově rozšířily, jejich cena značně klesla a to vše se podepsalo na jejich pověsti. Na jednu stranu se řešení, které nabízí plovoucí podlahy stalo velice oblíbené všude tam, kde je důležitá odolnost a dobrý poměr ceny a užitné hodnoty na druhou stranu se, ale postavení tohoto typu podlah značně devalvovalo a tak si postupně plovoucí podlaha získala pověst levné náhražky dřevěné podlahy. Takto alespoň mezi laiky vypadá postavení plovoucí podlahy i dnes. Zkrátka každý vnímá, že parkety či podlahy z masivního dřeva jsou podstatně exkluzivnějším artiklem než laminátová plovoucí podlaha více či méně nahrazující linoleum. Při bližším pohledu na různé druhy plovoucích podlah ovšem rychle zjistíme, že to co se původně jevilo jako typ podlahy je ve skutečnosti souhrnným názvem různých druhů podlah, které mají společný pouze způsob pokládky. Cenový rozptyl je rovněž velice široký. Od nejlevnějších laminátových podlah, jejichž cena začíná u 150 Kč za metr čtvereční se velice rychle můžeme dostat až mezi exkluzivní výrobky z bambusu nebo jiných tropických dřevin u, nichž cena může atakovat hranici několika tisíc Kč za metr čtvereční.

Systém pokládky  

V počátcích vývoje plovoucích podlah zhruba v polovině devadesátých let se systém pokládky podlahy orientoval výlučně na pero-drážku. V tomto ohledu jistě nešlo o nic převratného, jelikož většina dřevěných podlah, parkety nevyjímaje, používá stejný systém. Převratnost spočívala v jednoduché manipulaci, nízké váze, typizovaným rozměrům a jednotné kvalitě všech kusů. Poslední ze zmíněných výhod získává na důležitosti hlavně, když si uvědomíme, kolik odpadu zůstává při pokládce parket a jiných dřevěných podlah. Celkově lze, ale říci, že položit plovoucí podlahu bylo stále poněkud složité, zdlouhavé a hlavně vyžadovalo minimálně dohledu proškoleného odborníka. Novější systém pokládky pomocí speciálního zámku, který je vylisován na okraji každého kusu podlahy je ovšem vpravdě revoluční. Je možné říci, že trochu zručnějšímu jedinci se pokládka podlahy podaří ve srovnatelné kvalitě a za srovnatelný čas jako profesionálovy.

Laminátové plovoucí podlahy

Jak již bylo výše zmíněno, plovoucí podlaha je spíše označení pro způsob pokládky než, že pro konkrétní typ podlahové krytiny. Nejznámějším a rovněž nejrozšířenějším typem plovoucích podlah jsou takzvané laminátové podlahy. Jedná se nejčastěji o desky lisovaného tapíru o velikosti 20 x 120 cm na, než je nalepena tenká vrstva vysoce odolného laminátu. Tyto jednotlivé desky jsou obvykle baleny po 5 kusech v jednom balíku a pokryjí dohromady 1,26 metru čtverečního. Výhodou je, že vzor těchto desek je libovolný a tak podlaha může imitovat stejně tak parkety jako keramickou dlažbu. Značnou výhodou je rovněž vysoká odolnost proti poškrábání stejně, jako odpadnutí jakéhokoli speciálního ošetřování, jako třeba lakování či broušení. Nevýhodou je, že po delší době podlaha jeví známky opotřebování a nezbývá než ji vyměnit celou.

Dřevěné plovoucí podlahy

Poněkud méně obvyklé jsou plovoucí podlahy, jejichž svrchní vrstva je vyrobena ze dřeva. Přesto většina specializovaných firem nabízí celou řadu různých dřevěných plovoucích podlah, které se liší jak druhem použitého materiálu tak i konstrukcí samotné desky. Co se týče konstrukce existují dva základní typy. Prvním typem je klasický lisovaný materiál nejčastěji papír, na nějž je nalepena dýha o tloušťce několika milimetrů z požadovaného druhu dřeva. Druhou a nutno dodat, že poněkud nákladnější možností jsou celodřevěné desky lepené nejčastěji ze tří vrstev odlišných dřev s odlišnou orientací let. Touto konstrukcí je zajištěna výrazně větší pevnost celé podlahy a tedy i odolnost proti dlouhodobému namáhání. Obecně jsou dřevěné plovoucí podlahy exkluzivnější artikl než laminátové. Jejich výhodou je, že nepůsobí jako levná náhražka tam, kde by se to nehodilo. Rovněž možnost renovace je důležitá hlavně pro ty, kteří si cení solidně působících věcí, které přetrvají věky. Dřevěné podlahy jsou zpravidla dodávány již z výroby lakované, nebo mořené přírodními oleji.

Korkové plovoucí podlahy

Korek jako podlahová krytina je velice oblíbený zejména proto, že je odolný a zároveň působí velice teplým dojmem. Místnost s korkovou podlahou zkrátka jakoby automaticky získávala útulnější ráz. Velkou nevýhodou korku jako podlahové krytiny je ovšem velice nesnadná pokládka a údržba. Právě tyto zásadní nevýhody korku řeší korkové plovoucí podlahy. Konstrukce jednotlivých desek je obdobná jako u předchozích dvou typů a jako svrchní vrstva je použita tenká vrstva korku. Jako je obvyklé u tradičních korkových podlah, máte vždy na výběr mezi různými variantami vzorku od lisované korkové drtě po větší přírodní kusy, které vyniknou svojí nádhernou kresbou. Rovněž korkové podlahy jsou již z výroby lakované, konečnou úpravu laku je, ale nutné provést až po pokládce. Korková plovoucí podlaha tak nese všechny výhody korkové podlahy a zároveň zde odpadá složitá a hlavně drahá instalace odborníkem. Nutno rovněž zmínit, že cenově se oproti tradičnímu korku jeho plovoucí varianta významně neliší.

Exotické dřeviny a plovoucí podlaha

Z předchozího by mělo být v podstatě zřejmé, že formát plovoucí podlahy lze použít prakticky na jakýkoli svrchní materiál a tak se není moc co divit, že nabídka se neomezuje jen na tradiční materiály a lze i v našich končinách objevit exotické podlahové krytiny jako třeba bambus, teak či jiné tropické dřeviny. Nespornou výhodou těchto podlah je hlavně jejich reprezentativnost. Za vysokou cenu dostává zákazník zpravidla exkluzivní výrobek schopný podtrhnout neopakovatelnou atmosféru reprezentačních místností. Na druhou stranu lze pochybovat o tom, že velice  bohatý člověk či společnost sáhnou po tomto řešení, když originálně projektovaná podlaha provedená s řemeslnou pečlivostí nadělá ještě podstatně více parády a rozdíly tisícikorun již  v tomto segmentu trhu nehrají větší roli. Konstrukce plovoucích podlah s exkluzivní krytinou je podobná jako u předchozích typů, ovšem zde se již hledí na kvalitu naprosto nekompromisně a kupující si může být jistý, že v celé objednávce nenarazí na vadný kus. Velká cena je podstatným problémem v tom ohledu, že si člověk již nedovolí podlahu instalovat sám a tak musí počítat s dalšími náklady za pokládku. Ve světle faktu, že tyto podlahy si nebudou pořizovat lidé obracející každou korunu to ovšem takový problém asi nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články