Plánujete stavbu dřevěného domu?

vydáno 06.09. 2013 • Tipy a rady

Stavění dřevěných domů se u nás stává čím dál tím víc populárnější stejně tak jako v jiných evropských zemích a USA, kde se jejich stavba stala hitem a trendem. Co způsobilo v zahraničí a nyní také u nás takový stavební boom domů ze dřeva? Důvodů je hned několik.

Dřevěný dům nabízí obrovskou výhodu oproti domům „kamenným“ především proto, že jeho výstavba je velmi rychlá a ušetří mnoho času – a čas znamená samozřejmě i peníze.  Nejde tu ale o nějakou nahodilou, téměř přehlédnutelnou časovou výhodu. Zatímco klasický dům se staví měsíce nebo dokonce i roky, dům dřevěný může být hotov už během pár týdnů. Takto krátkou dobu stavění způsobuje hned několik kritérií: suchý proces stavby společně s velmi nízkým objemem materiálu, což ulehčuje zároveň i jeho přepravu. Stavební materiály k výstavbě domů se navíc skládají ze zdravotně nezávadných surovin, které zároveň splňují tepelné i technické požadavky. Tím je zároveň zajištěna i dlouhá životnost těchto staveb.

Kromě ekologických výhod spočívá rozdíl dřevěných domů od těch „normálních“ hlavně ve stylu jejich výstavby. Domy se běžně skládají z konstrukce, která je založena na kombinaci základových pasů a železobetonové desky. Samozřejmostí je založení domu do nezámrzné hloubky do předem připravených základů. Jako podklad pro základovou konstrukci slouží většinou zhutněný štěrk. Ta část základové konstrukce, která je vidět, se vyzdívá  pohledovými bloky ze štípaného betonu. Obvodová nosná konstrukce se vyrábí z dřevěných hranolů, které se vyplňují minerální rohoží. Dále je konstrukce obložena cetrisovými deskami a termopláštěm, který je zakončený omítkou. Standardní vnitřní povrchová úprava se provádí sádrokartonovými deskami. Konstrukce krovu se u nízkopodlažních dřevostaveb skládá ze sbíjených vazníků. Aby se u patrových domů mohl využít  střešní prostor, musí být sestaven klasickým způsobem z krovů. Poté se už jenom v dopředu určených základech nachystají prostupy pro připojení inženýrských sítí a položí se kanalizace. Úplně na závěr se do základové desky v místech obvodových stěn a nosných příček umístí železné kotvy.

Výhody dřevěných domů ale nespočívají jen v jejich výstavbě, ale samozřejmě i v samotném bydlení. Dům ze dřeva nabízí téměř okamžitou možnost přestěhování se bez zbytečně dlouhých obstrukcí a zdržování. Poté už obyvatel domu může začít okamžitě využívat výhod takového bydlení, mezi něž patří především velmi nízká, ba minimální náročnost vytápění celého domu, včetně jednoduché a daleko méně namáhavé údržby. Navíc jsou takové domy velmi variabilní a člověk se v nich velmi dobře cítí díky příznivému vnitřnímu klimatu, které způsobuje přírodní stavební materiál a způsob výstavby celé konstrukce. S tím souvisí i jedna z dalších výhod a rozdílů oproti klasickému bydlení: způsob stavění dřevěného domu a bydlení v něm je velmi ohleduplné k životnímu prostředí, tzn. ekologické a to především proto, že se zde dosahuje obrovské úspory spotřeby tepla na vytápění. U dřevěných domů to může být pouze neuvěřitelných 15 kWh/m2 za rok.

A jak takové domy vlastně vypadají? V podstatě se v principu vůbec ničím neliší od těch standardních – domy mohou být, jak již bylo zmíněno, přízemní i patrové a jejich plocha může být také různá – záleží na přání každého, jakou velikost domu si zvolí. Součástí domů jsou samozřejmě i vnitřní odpady, rozvody plynu a vody (studené i teplé), elektrické energie včetně přímotopů, zdravotechnika a další základní předměty, které patří do zařízení všech standardních obytných prostor. Nejen proto snad neexistuje důvod, proč alespoň nezačít přemýšlet o podobném pohodlném a nízkoenergetickém bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články