Rozbor barev - které se do interiéru (ne)hodí?

vydáno 04.09. 2013 • Tipy a rady

Že se dá barvami úplně změnit celá místnost, to je celkem známá věc. Pozornost by jsme jim měli ale věnovat i z jiných důvodů. Víte, že barvy dokonce dokážou ovlivnit Vaši náladu a povahu? Že mají z nemalé části na svědomí to, jak se zrovna dnes cítíte?

Když dokážete porozumět jednotlivým barvám a naučíte se je s citem kombinovat, můžete dosáhnout příjemného a harmonického prostředí, ve kterém se budete cítit dobře. Ať už jde o ložnici, obývák, nebo kancelář.

Bílá barva

Obecně známá jako symbol čistoty. Prostory opticky zvětšuje a provzdušňuje, díky čemuž se v poslední době těší velké oblibě. Hodí se například do šaten nebo předsíní.

Černá barva

Samotné černé mnoho lidí nefandí, avšak v kombinaci například s červenou (nebo jinými živými barvami) dokáže vytvořit zajímavý stylistický kousek. Ačkoliv většině lidí připadá smutná a pesimistická, je také symbolem elegance a luxusu, takže není třeba se jí bát, i když v únosné míře.

Fialová barva

Mystická barva, která je symbolem duchovna i srdečnosti. Je to také barva prestiže, ovšem platí u ní to, co u černé. Pouze s mírou a v kombinaci s nejlépe světlejší pastelovou barvou. Naopak jejím plusem ale je, že obyčejnou a nezajímavou místnost dokáže úžasně proměnit ve stylový pokoj.

Červená barva

Červená je zajímavá tím, že ji člověk prostě buď miluje, nebo nenávidí. Neexistuje nic mezi tím a stejně tak se chová i červená v interiérech. Hodí se například do kuchyně nebo obýváku, zkrátka do místností, kde neplánujete aktivní odpočinek. Člověka dokáže oživit a dodat mu energii, ovšem agresivní povahy dokáže ještě více rozzuřit. Dbejte tedy na to, ať není červená v prostoru dominantní, ale spíše doplňující barvou.

Zelená barva

Není ani studenou, ani teplou barvou, jen něco mezi tím. Díky této vlastnosti se tedy skvěle hodí do místností, kde chceme relaxovat, jako třeba ložnice nebo koupelna. Je svěží, symbolizuje rovnováhu a klid a napomáhá regeneraci. Pokud Vás ale zelená láká v souvislosti s pracovnou, i to může být dobrá volba, protože podle nejnovějších studií právě zelená napomáhá soustředěnosti.

Modrá barva

Tmavší odstíny modré mohou působit stísněně, proto se zaměřte spíše na světlejší odstíny. Ty jsou vhodné například do ložnice, protože modrá je symbolem klidu a uvolnění. Pokuste se ji ale skombinovat s nějakou teplejší barvou, aby nepůsobila zcela chladně.

Žlutá barva

Hodí se například do dětských pokojů nebo pracoven, protože pozitivně stimulují myšlení. Žlutá je také rozveselující barvou, proto se hodí pro povahy, které často trápí smutek a deprese.

Oranžová barva

Oranžovou často využívají architekti do těch místností, které potřebují prozářit a dodat trochu tepla. Oranžová vede k aktivitě a komunikaci, proto je vhodná například do obýváků. Údajně ale vyvolává i pocit pozornosti, takže není na škodu zakomponovat ji i do dětských pokojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články