Zapisováním výdajů ušetříte

vydáno 10.12. 2013 • Tipy a rady

Rodinné účetnictví je pro mnohé těžko splnitelný úkol, ačkoliv všichni tuší, že by se vést mělo. Prostě si to chce nalézt ten čas  a po určitou dobu zaznamenávat do zvláštního sešitu každodenní výdaje. A rozhodně není od věci si schovávat účtenky za nákupy. Ono se totiž říká, a odborníci to potvrzují, že když budete mít přehled, utratíte méně. Po čase zjistíte, kolik peněz vydáte za potraviny, drogerii, léky a další, mnohdy nutné i nenadálé investice. Pravé rodinné účetnictví musí mít i položku příjmovou a sem je nutné započítat veškeré čisté příjmy včetně dávek a výživného. Nezapomeňte na příjmy, které například získáváte za delší časové období, jen je musíte přepočítat na měsíc. Na druhé straně do útrat započtěte opravdu všechno, i takové jednorázové nákupy jako dárky či dovolenou.

Samozřejmě že je lepší, když vám budou peníze přebývat než chybět, ale buďte upřimní a výdaje nepodceňte. Jakmile se vám podaří dát všechno dohromady, tak si můžete prohlédnout konečné sumy černé na bílém a určitě začnete o svém rodinném rozpočtu více přemýšlet s tím, že si usnadníte  hledání, kde a na čem by se dalo ušetřit. Hlavně kuřáci by mohli být překvapeni výdaji za ony „výživné“ válečky a třeba  si uvědomí, kolik peněz by mohli mít, kdyby místo finanční podpory svého zlozvyku danou částku ukládali.

Jsme v plusu

Zde jde o tu dobrou variantu, která značí kladný zůstatek při porovnání příjmů a výdajů. Vy můžete přebytek ukládat pro tvorbu rezervy. Existuje známé pravidlo hovořící o vhodnosti udkládat desetinu platu na případné časy špatné a horší. Pokud byste mohli dávat stranou více, tak by to bylo jedině dobře. Ještě před tím, než se pustíte do přerozdělování  přebytku, si ověřte, zda máte zajištěna a ošetřena všechna rizika a jak jste chráněni před možným snížením kladné disponibilní položky. Musíte si bezpodmínečně odpovědět na otázky, jakým způsobem zajistíte rodině dostatečný příjem, když onemocníte, někomu se stane úraz nebo dojde k nutnému jednorázovému vydání, což může „zajistit“  nabourané  auto, pračka či lednice na odpis atd. Takové situace prostě mohou nastat a je třeba s nimi počítat. Odpovědnost nikdo z nikoho nesejme a pokud nedisponujete miliony na účtech, tak se zajistěte pomocí finančních produktů.

Vybírejte důkladně

Je více než potřebné a správné, aby byli pojištěni všichni členové domácnosti, kteří by v případě nenadálé a nepříjemné události negativně ovlivnili rozpočet rodiny. I když je hlavním živitelem muž, tak musí být pojištěna i manželka. Potom je zajištěno, že když se jí něco přihodí, tak se muž nemusí kvůli potomkům vzdát náročné, ale dobře placené  práce. Pojistka by měla být nastavena tak, aby pokryla služby na obstarání dětí do věku, kdy se stanou samostatnými. Konkrétní částky a způsoby pojištění se odvíjejí od výsledků domácího účetnictví, počtu nepřispívajících osob, úvěrového zatížení rodiny, plánů do budoucna apod. Když by se jednalo o pojištění na smrt, tak se doporučuje zajištění do trojnásobku ročního příjmu. Jestli máte ještě půjčku nebo hypotéku, tak do pojistky započtěte i výši jistiny.

Doporučuje se projít si všechny smlouvy, abyste věděli, na co všechno jste pojištěni. Potom může přijít nečekaná událost a vy budete nemile překvapeni tím, že na daný případ se žádná pojistka nevztahuje. Určitě si zkontrolujte výši částek, na které jste zajištěni a nezapomeňte na dobu platnosti smluv. Nemělo by se stát, že jste se v minulosti pojistili jen proto, že to v daném čase bylo módní a vy dnes vůbec nepřicházíte na to, proč vlastníte „nalezený“ finanční produkt. Každá smlouva musí mít smysl, není cílem, ale pouze prostředkem, jak mít zajištěnu konkrétní službu.

Když vám peníze po tom, co jste spočítali zajištění rizik, stále zbývají,  tak je využijte na tvorbu rezerv. Jenže, kolikrát se stane, že žádné peníze nepřebývají a o nějakém  šetření nemá cenu ani mluvit. Potom se vyplatí  nastavit si trvalé platební příkazy ihned po výplatě. Získáte záruku, že vše včas zaplatíte a nebudete zbytečně utrácet za nesmysly.

Tvorba finančních rezerv je velmi důležitá, přičemž za krátkodobou rezervu se počítá šestinásobek měsíční spotřeby uložený na samostatném účtu. Potom vás finančně nevysaje ani rozbitá pračka, auto nebo dvouměsíční nemoc člena rodiny a nebudete uvažovat nad  nevýhodnými úvěry.

Rodinné účetnictví vykazuje mínus

Věnujme se případu, kdy se  po rodinné „výsledovce“ octnete v mínusových číslech a výdaje převyšují příjmy. Tato skutečnost by se mohla stát po čase neudržitelnou a veliké problémy by vám brzy zaklepaly na dveře. Musíte co nejrychleji přistoupit k nepříjemnému proškrtání výdajů. V souvislosti s tím zvažujte, zda je nutné mít auto s drahým provozem a vysokou spotřebou nebo jestli není vhodná doba na revizi účtů za telefon. Omezte  nákupy věcí, které bezpodmínečně nepotřebujete a můžete si je pořídit později. Ještě je řešením navýšit příjmovou složkou například přivýdělkem, ale hledání vhodné brigády je často náročný a i dlouhodobý proces.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články