Jak správně a efektivně ohřívat vodu?

vydáno 26.10. 2016 • Domácnost

Potřebujete ve svém bytě nebo domě ohřívat vodu? A to jak v souvislosti s běžnou hygienou, tak i v souvislosti s vytápěním? Pokud ano, máme pro vás rady, jak to dělat efektivně. Samotné ohřátí není jediným směrem, na který hledět. Roli hraje i to, aby vám voda vydržela dlouho teplá, s minimální tepelnou ztrátou. Dobrou volbou jsou proto kvalitní ohřívače vody, které jsou doplněny i dostatečnými zásobníky. Díky tomu je teplá voda dlouhodobě uchována a je připravena k okamžitému použití. Stačí otočit kohoutkem ve vaší kuchyni, nebo ve vaší koupelně.

Ohřívejte na menší teplotu

Čím větší bude teplota ohřáté vody, tím logicky bude třeba více energie na to, aby se teplota dostala na požadovanou hranici. Ne vždy je nutné ohřívat na samotné maximum. A to platí jak při vodě využívané v domácnosti, tak i o vodě využívané k topení. Hitem současné doby je moderní podlahové vytápění, které potřebuje výrazně nižší teploty, než klasické radiátory. A to primárně znamená úsporu i o několik desítek procent v rámci topné sezony. Také nezapomínejme na další pozitiva tohoto řešení, kam se řadí:

  • Možnost instalace téměř pod jakoukoliv podlahu
  • Rovnoměrné rozložení tepla
  • Správné stoupání tepla od spodu nahoru

Efektivita ohřevu je základ

Platí jednoduchá rovnice. S co nejmenší spotřebou energie byste měli dosáhnout co nejlepšího výkonu. A to platí jak u elektřiny, tak i u plynu. Kromě klasických bojlerů nebo plynových kotlů jsou hitem takzvané tepelná čerpadla. Více na Wolfcr.cz. Unikátní jsou především v tom, že dokážou podstatnou část využitelně energie získat z okolního prostředí. Třeba ze vzduchu, z vody, nebo ze země. S trochou elektrické energie tuto získanou jednoduše přemění na požadované teplo. I přes vyšší pořizovací cenu jsou nejúspornější řešení, které v souvislosti s ohřevem teplé vody, ale i s vytápěním existuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články