Máte doma taky školáka, který vplouvá do nového života a čeká ho životní krok a to škola? Je dobré pokoj zařídit pro potřeby školáka a vyhranit koutek na hraní a koutek na učení. Dítko si musí uvědomit, že už si celou dobu nebude jen hrát, že ho čekají povinnosti, starosti, úkoly a učení. První třída je velmi těžká, to určitě je. Naučí se v ní psát, počítat, číst a podobně. Navíc je to velký skok ze školky do školy. Ve škole musejí vydržet na jednom místě, věnovat pozornost paní učitelce, poslouchat co paní učitelka říká. Zkrátka věnovat pozornost všemu a všem. Navíc ve školce to bylo o moc jednodušší, děti si tam jen hrály, bavily se s kamarády, učily se básničky, písničky, říkanky a podobně. Maximálně pak šly ven na procházku a podobně. Žádné povinnosti, úkoly a podobně.
Přechod ze školky do školy je velmi těžký a každé dítko na něj reaguje jinak a potřebuje jinou dobu na to, jak se s tím srovná a jak zapadne do rutiny školních dnů. Navíc v novém prostředí, nové kamarádi, nový režim, nový učitel či učitelka, to všechno na děti působí. Samozřejmě je dobré tomu i uzpůsobit dětský pokoj. Ideální je začít s přestavbou dětského pokojíčku během prázdnin či o půl roku dříve. Dítko pomalu zvykáte na něco nového. Je to určitě lepší, než, aby do toho dítko skočilo najednou. Místo školky škola, místo dětského pokojíčku, kde si užívá jen zábavu a hraje si, najednou je stůl, židle a plno potřeb do školy. S dětskou dušičkou, pokud je křehoučká tohle pěkně může zamávat.
Dětský pokojík zařiďte s vědomím, že dítku bude pár let sloužit a bude jej využívat. Proto se vyvarujte tapet s dětskými motivy a podobně. Po dvou letech potom dítko bude chtít změnu, protože trapné dětské motivy už chtít nebude. Nesmíte také zcela vymýtit z pokoje místo pro hru a pro hraní, ani jej nijak extrémně zmenšovat. Nástup do školy si žádá pořádnou ždli a pořádný psací stůl. Určitě ne, dětské židličky a stolečky, které jsou velmi roztomilé, ale nepraktické. Děti se u takového stolku hrbí, není dostatečně vhodný. Navíc, když koupíte stůl a židli pro velké školáky, dítko to také jinak ponese.
Pokud do dětského pokoje chcete investovat větší finance, kupte dítěti psací stůl s nastavitelnou výškou pracovní plochy. To oceníte v době, kdy dítě roste, a budete moci pracovní plochu nastavit podle výšky dítěte. Pracovní deska by měla být také naklonitelná. Dítko si ji může naklonit a pohodlněji tak kreslit či malovat. Židli rovněž vybírejte pečlivě. Nejlepší je ergonomická, která lze nastavit a roste společně se stolem, a s vaším dítětem. Židle musí být také polohovatelná, pojízdná, otočná. Musí být regulovatelná výška a sklon opěrky. Je to dobré zejména pro dětská záda. Špatné sedací návyky poté v dospělosti mohou doprovázet bolesti zad, bolesti hlavy a podobně. Psát úkoly a učit se u jídelního stolu není vůbec vhodné a dobré pro dítě.
Psací stůl je dobré umístit u denního světla. Nejlépe tedy u okna. Rovněž je nutné dodržet, že pravákovi by mělo denní světlo dopadat na psací stůl z levé strany. Levákovi pak naopak, z druhé strany, tedy z pravé strany. Denní světlo nelze nahradit lampičkou. Ta samozřejmě nesmí chybět na psacím stole, ovšem nemůžete jej nahradit lampičkou. Pro dítě to není dobré. Lampa by měla být dvouramenní, aby byla dobře nastavitelná.
Přichází plno nových věcí. Sešity, knížky, psací potřeby, aktovka, box na sešity a podobně. Kam s tím? Pokud jsou u psacího stolu šuplíky, je možné to vše uschovat zde, pokud ovšem místo nestačí, příchází na řadu úložné prostory. Skříně by měly být zavřené, nikoliv otevřené a mělo by jich být dostatek. Dítko si tak zapamatuje, kde si dává hračky a kde si dává školní potřeby.
Co do dětského pokoje nepatří
Do dětského pokoje rozhodně nepatří hodně skleněných ploch. Skleněná pracovní deska je velký omyl. Pozor také v dětském pokoji na kluzkou podlahu, pozor na nábytek, který není snadno omyvatelný, hodně textilií, hodně malých koberečků. Do dětského pokoje určitě nepatří televize a to do určitého věku. Samozřejmě je to zcela na vás, kdy dítku do pokojíčku televizi dáte. Ovšem pokud už ji tam bude mít, korigujte jeho sledování televize. Ať to nedopadne tak, že bude zapnutá celý den a vaše dítko tak u ní bude trávit celý den.