Úspora ve spotřebě energií přinese nemalé částky

vydáno 08.12. 2013 • Tipy a rady

V každoročním vyúčtování za energie je jednoznačně tou největší položkou vytápění. Za topení vydá běžná domácnost průměrně 50 až 80 procent z celkových plateb. K tomu ještě připočteme účet za ohřev vody, jehož výše dosahuje k 15 až 30 procentům celkových nákladů. A zbytek z celku odebírá svícení a provoz spotřebičů.

Jestliže elektřinou nebo plynem kromě ohřevu vody ještě topíte, tak si vhodnými úspornými „triky“ přihrajete slušnou finanční částku do kapsy. Vzhledem k tomu, že elekřina patří mezi nejdražší energie, tak se dá hodně ušetřit při svícení, chlazení, praní, vaření a mytí nádobí. Na tyto činnosti totiž spadá asi 80% celkové spotřeby elektrické energie domácnosti.

Vytápění a ohřev vody

Zde jakákoliv i malá úspora přináší nezanedbatelnou částku. Pokud vytápíte pomocí starého plynového kotle, tak zvažte, zda by se vám nevyplatila jeho výměna za moderní kondenzační kotel, který dokáže snížit spotřebu až o 20 procent. U elektrického bojleru dosáhnete úspory jeho pouhým  vhodným nastavením na teplotu 55 stupňů. Tím dojde k omezení tepelných ztrát a nebude se tvořit vodní kámen. Pamatujte, že nastavení bojleru o stupeň navíc zvýší spotřebu elektřiny až o 8 procent. Celkově ale platí, že na ohřev vody je lepší používat plyn než elektřinu.

Průtokový ohřívač ( pokud ho máte ) si nastavte na konečnou teplotu, abyste ji horkou nemuseli promíchávat se studenou. Dobré je řádně  zaizolovat vedení teplé vody. Ovšem i ohřívače vody se dají nahradit výrobkem s vyšší účinností.

Proveďte energetický audit

Jestli vás zajímá, kolik činí „energetická“ spotřeba přístrojů vaší domácnosti, tak si stačí vypůjčit ve vybraných energetických poradnách či u distributorů energie wattmetr. Ten jednoduše zapojíte do zásuvky před spotřebič a měříte. Obvykle se dozvíte i své náklady na elektřinu.

Zamyslete se i nad stářím spotřebičů. Chladnička, mrazák a další přístroje starší deseti let se obvykle vyplatí vyměnit za modernější a tím pádem i úspornější. A vzhledem ke stále rostoucím cenám elektřiny to udělejte, i když je starý spotřebič stále funkční.

Vodítkem je energetický štítek

Tím jsou povinně opatřeny chladničky, mrazničky, pračky, sušičky, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody, zdroje světla, klimatizační jednotky a předřadníky k zářivkám. Nejvíce ušetříte s přístroji pod označením A+, A++ a A+++, přičemž se prakticky nepotkáte s horší kategorií než B. A pozor, rozdíl ve spotřebě mezi jednotlivými třídami mnohdy bývá hodně veliký!

Pozor na stand – by režim!

Televize, počítač, hifi-věž, satelit a další spotřebiče odebírají elektrický proud i v klidovém ( stand-by ) režimu. Děje se tak díky transformátoru, který je neustále připojenm k síti, protože vypínač je  umístěný až za ním.

Přístroje tak dokážou odebrat až 20 wattů za hodinu, moderní do pěti wattů. Jednoduchým výpočtem se započítanou cenou elektřiny se hravě dostanete na tisícovku za rok. Tato částka se dá jednoduše snížit především u přístrojů, které nemusí být ve stand-by režimu. Vypněte je hlavním vypínačem, vytáhněte šňůru ze sítě nebo ( a to je nejlepší řešení) použijte společné vypínání u prodlužovacího kabelu s vypínačem zásuvek.

Další tipy na úspory se týkají domácích spotřebičů

Pračka

Ideální provoz s optimální spotřebou energie i vody si zajistíte správným dávkováním prádla a vhodnou teplotou. Přeplněná pračka znamená podstatně vyšší odběr elektrické energie a stejný efekt bude mít vyšší než nutná teplota praní. Zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny uspoříte snížením teploty z 90 na 60 stupňů. Navíc se vám  nebude tolik opotřebovávat prádlo.

Sporák a vaření

Ušetříte, když při vaření použijete pokličky. Bez ní vám spotřeba může vzrůst až trojnásobně, o rychlosti varu ani nemluvě. Poklička ovšem musí sednout na hrnec, stejně tak hrnec na plotnu. Malý kastrůlek na veliké plotýnce je zbytečné  plýtvání energií. Není od věci vypínat plotny v předstihu a k dovaření využít teplo bez energie.

Na přípravu polévky zkuste vodu „předehřát“ ve varné konvici, neboť je účinnější a zkrátíte si vaření. Někdy je také výhodnější místo pečení v troubě využít mikrovlnku. A pokud máte tlakový hrnec, jeho využitím můžete výrazně ušetřit.

Co se týká mytí nádobí, tak nejúspornější variantu představuje moderní myčka. Při ručním mytí si počkejte, až bude špinavého nádobí více ( například za jeden den ) a napouštějte si dřez, nemejte ho pod stále tekoucí vodou.

Osvětlení

Lokální osvětlení je nespornou výhodou, protože pak svítíte jen v místech, kde je to potřebné. Další úsporu vám přinese háhrada klasických žárovek za úsporné zářivky, spotřeba se sníží přibližně na čtvrtinu.

TV, PC

Platí, že čím větší úhlopříčka, tím menší úspora. Pohodlí tak vykoupíte vyšší spotřebou, neboť i LED panely jsou řazeny do energetické kategorie B. A namísto stolního počítače zkuste využít notebook, není tak energeticky náročný.

Změňte dodavatele

Na našem trhu se pohybuje cca čtyřicet firem, které nabízejí elektrickou energii a plyn za různé ceny. Změnit dodavatele můžete každých půl roku a celá transakce je zdarma. Při změně si dobře prostudujte smlouvu a obchodní podmínky. Nesmí se tam objevit žádné sankce, např. za vypovězení smlouvy ani jiné „lahůdky“. Také vás nový dodavatel nemůže nutit k podpisu pod časovým tlakem.

Změna jističe a sazby

Vyplatí se zauvažovat i nad snížením velikosti jističe nebo nad změnou sazby, pokud se u vás změnily podmínky odběru – např. právě úspornými opatřeními. Výměna jističe vás bude stát pár stokorun, což do roka máte zpět. Výše měsičního  poplatku za jističe se od sebe liší, taktéž i ceny distribučních sazeb. Promyšlená změna vám může přinést nezanedbatelnou částku. Výměnu jističe musí provést odborník, protože on zkontroluje, aby jistič „utáhl“ spotřebiče domácnosti. Též vám může poradit, zda je vhodné změnit distribuční sazbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články