Žrouti peněz v domácnosti

vydáno 04.09. 2013 • Domácnost

Máte občas pocit, že všechny peníze, které vyděláte, vám protékají skrz prsty? Rozplyne se mezi nájem, náklady na domácnost. Někdy je dobré zapátrat ve vlastní domácnosti a omrknout, jestli někde neplýtváme penězi. Pokud se zaměříte na úsporné spotřebiče, můžete se při vyúčtování divit, když vám pár stovek až tisícovek připutuje zpátky na účet. Jak to, ale zajistit? A co všechno jsou žrouti peněz ve vaší domácnosti? Poradí vám tento článek.

1. VARNÁ KONVICE

Varná konvice je dnes již v každé domácnosti. Je to nezbytný pomocník při ohřevu vody a jen málokdo dnes ohřívá vodu na plotně jako kdysi. Ovšem v porovnání varná konvice versus ohřev na plotně je jasným vítězem ohřev na plotně. Varná konvice spotřebuje totiž 0,26 kWh, zatímco klasický ohřev spotřebuje 0,1 kWh. Problém spíše, ale spočívá v něčem jiném. A to v tom, že mnoho lidí ohřívá větší množství vody, než musí. Znáte to. Nalijete do varné konvice litr a půl vody. Přitom si zalijete pouze čaj nbo kávu, takže by vám v pohodě stačilo ohřát čtvrtlitru nebo půllitru. Pokud ohříváte právě litr a půl vody a použijete jen onen zmíněný čtvrtlitr, spotřebujete až čtyřikrát více elektřiny. Zamyslete se proto nad tím, když budete ohřívat příšte vodu na kávu či na čaj.

2. ŽÁROVKY

Klasické žárovky i dnes používá stále dost lidí. Možná však netuší, že úsporné žárovky výrazně šetří vaše finance a to o víc jak padesát procent. No posuďte sami. Není lepší šetřit finance a pořídit si do bytu úsporné žárovky? Navíc takovéto žárovky mají velmi dlouhou životnost. Určitě s jejich koupí neprohloupíte.

3. LEDNIČKA A MRAZNIČKA

Bílá technika je velký žrout elektrické energie, mezi její největší žrouty elektrické energie patří lednička a mraznička. Moderní spotřebiče dnes vyvíjejí co možná s nejmenší spotřebou elektrické energie, než ty starší. Dokonce v některých průzkumech je to až o padesát procent nižší spotřeba elektrické energie. Pravidelným odmrazováním a to jak ledničky, tak i mrazničky také klesá spotřeba elektrické energie. Námraza zvyšuje spotřebu elektrické energie, takže dbejte na pravidelné odmražování lednice.

4. PRAČKA

Prát by, jste měli začít až ve chvíli, kdy je pračka dostatečně naplněná a také vytížená. A opět platí, staré pračky mají větší potřebu než ty novější, úspornější. Energii také můžete ušetřit, když perete na nižší teploty.

5. TELEVIZE

Spotřeba televize si z nákladů domácnosti na elektřinu je asi deset procent. Dobré je poohlédnout se po televizi, která má energetický štítek. Například plazmová televize má výrazně vyšší spotřebu než ostatní typy televizorů. Pokud u televize usnete, je dobré mít časovač, aby televize zbytečně nejela celou noc, při odjezdu na dovolenou vypněte televizi úplně.

6. MYČKA NA NÁDOBÍ

Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou je pro vás myčka na nádobí velkou úsporou energie za ohřev vody. A to dokonce až o šedesát procent. Zároveň ušetříte čas, vodu a také vaše ruce nebudou trpět vodou. Myčka nádobí je velmi dobrým pomocníkem v domácnosti.

7. NABÍJEČKA NA MOBIL

Samotná nabíječka toho moc "nesežere". Ovšem když necháváte nabíječku v zásuvce i ve chvíli, kdy už mobil nenabíjíte, pořád žere energii. A na co zbytečně nechávat energii "utíkat oknem"?

Tak co říkáte? Ušetřili jste finance, některým z těchto rad? Vyzkoušejte je a uvidíte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Domácnost'
Tipy na jiné články