Na kvalitě klimatu v bytě se záporně podepisují barvy, laky, lepidla, záclony, parkety, koberce plasty, dřevotříska, překližka, mnohé čistící prostředky, kosmetika a cigaretový dým. Potom se nelze divit bolestem hlavy, podráždění sliznic, nosu i očí. Nekvalitní ovzduší v interiéru stojí za vzrůstem alergií, dýchacími problémy, únavou a některé látky mohou mít i karcinogenní účinky. Nejčastějším „škůdcem“ ovzduší je formaldehyd. Vyskytuje se v dřevotřísce, lepidlech, v některých barvách, kobercích a dalších textiliích, uvolňuje se z kosmetických přípravků, plynových kotlů a je obsažen v cigaretovém kouři.
Samozřejmě, že nejlepším způsobem, jak pročistit vzduch, je odstranit příčinu jeho zhoršení, ale to, bohužel, úplně nejde. Jedna zbraň proti špatnému klimatu v bytě se nabízí. Podle posledních studií mohou rostliny pohltit ze vzduchu a zpracovat až 90% škodlivých látek.
Jaké rostliny pomohou vylepšit ovzduší v bytě?
Do kuchyně se nejvíce hodí gerbera ( Gerbera jamesonii) nebo chryzantéma ( Chrysanthemum morifolium ). Ani jedna sice není dlouhověká, ale zase nejsou drahé, navíc, krásné květy určitě ozdobí okenní parapet. Obě květiny mají velikou čistící schopnost na benzen, u gerbery se přidává i trychloretylen. Když chcete v kuchyni pěstovat déle žijící rostlinu, tak podobné vlastnosti jako gerbera s chryzantémou má břečťan ( Hedera helix).
Obývací pokoj bývá prostornější než kuchyň, proto zde můžete využít absorpčních služeb většího množství nebo rozměrnějších rostlin.
Opravdu veliká plocha je jako stvořená pro datlovou palmu ( Phoenix roebelenii ), což je likvidátor formaldehydu z kouře cigaret a z dřevotřísek. Vhodnými květinami pro obývák jsou fíkusy ( Ficus). Máte-li v pokoji nedostatek světla, pořiďte se filodendron ( Philodendron selloum ), některou z dracén ( Dracaena ) nebo arekovou palmu ( Chrysalidocarpus lutescens ). Absolutní hvězdou mezi zelenými čističkami je nejznámější pokojová kapradina ledviník ( Nephrolepsis exaltata ). Kromě formaldehydu umí absorbovat i xylén, který je obsažen v odmašťovadlech, nábytkářských pěnách a v tkaninách. Navíc květině nevadí vlhčí prostředí koupelny a prospívá i v chladnější ložnici.
Špatných a zdraví škodících látek je v ovzduší podstatně více. Xylen a trichloretylén kromě výše zmíněného ledviníku umí pohltit datlová a areková palma. S oběmi nebezpečnými látkami si poradí i dracena marginata ( Dracaena marginata ), šeflera ( Schefflera actinophylla ) nebo azalka indická ( Rhododendron indicum ). Trichloretylen skvěle pohlcuje lopatkovec ( Spathypillum ).
Plastické hmoty, čistící prostředky, barvy nebo cigaretový kouř jsou zdrojem další nebezpečné látky – benzenu. Na něj účinkuje obyčejný zelenec ( Chlorophytum comosum ) nebo podobně nenáročný potos ( Scindapsus aureus ).
Z některých čistících prostředků se vypařuje známý amoniak. V kuchyni s jeho likvidací pomůže anturie ( Anthurium ). Vykvete vám do krásy, ale jen při dostatku světla. Podobnou čistící schopností disponuje palmenka ( Rhapsis excelsa ), rostlina vhodná do většího prostoru.
S oxidem uhelnatým, pocházejícím z kotlů a dalších topidel, si poradí zelenec a potos. Obě rostliny umí pohltit i toluen, který se do ovzduší uvolňuje z deodorantů, vůní a z nejrůznějších barev.