Stavební desky

vydáno 04.04. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Stavební desky jsou v podstatě představovány deskami o více vrstvách, které se vyrábějí z plochých třísek, jež pocházejí buďto se smrkového anebo z borovicového dřeva. Tyto třísky se plošně lisují a vznikají tak stavební desky. Když se zaměříme na samotnou strukturu stavebních desek, tak je nutno poznamenat, že orientace třísek je stejnosměrná s výjimkou středu desky, kde je jejich orientace většinou kolmá vzhledem k poloze vnějších lamel. I když stávají se případy, kdy je poloha těchto třísek ryze náhodná. 

Co se týká slepení jednotlivých desek, tak jako pojivo je používána melamino formaldehydová pryskyřice. Právě díky tomuto lepidlu disponují stavební desky opravdu velmi dobrými vlastnostmi, a to jak fyzikálními, tak také mechanickými. Co se týká využití stavebních desek, tak je třeba říct, že existuje spousta možností, jak tyto desky využít, a to jak uvnitř domu, tak také v exteriérech. Ideální je ten fakt, že se tyto desky dají velmi dobře zpracovávat a měnit jejich tvar. Zároveň se však vyznačují velkou pevností  a lze je využívat také jako nosný materiál.

Kdybychom se měli zabývat jednotlivými druhy stavebních desek, tak zjistíme, že na trhu nenalezneme jen ty, které byly zmíněny v úvodu, ale také další druhy těchto desek. Kdybychom si blíže některé představili, tak bychom začali třeba deskami cementotřískovými. Tyto desky jsou ideálním stavebním materiálem pro zhotovování jak třeba půdních vestaveb, tak také podlah, podhledů stěn a příček. Desky jsou složeny, jak už sám název napovídá, z cementu a také z dřeva. Jsou poměrně lehké a velmi odolné vůči různým vlivům, jakými jsou třeba mráz a nebo plíseň. Stavební desky mohou být také sádrokartonové. Tyto desky jsou sice absolutně nejlehčí, nicméně mnohdy dochází k tomu, že nejsou schopny velké nosnosti.

Další možností je volba laminovaných dřevotřískových desek. Ty se vyznačují velkými možnostmi, co se dekorů týče. Můžete je mít prakticky ve všech barvách a různých provedeních. Používají se jak při výstavbě kuchyní, koupelen, tak také kanceláří, laboratoří a nebo v nemocnicích.

Jako další druh stavebních desek musíme jmenovat sádrovláknité desky, které jsou na rozdíl od sádrokartonových význačné hlavně homogenní vrstvou. Mají velmi dobré akustické vlastnosti a také jsou výrazně pevnější, než tomu bylo u desek sádrokartonových. Pevnost se také snoubí s vyšší nosností, jíž se mohou tyto stavební desky pyšnit. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články