Varné desky jsou v dnešní době nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Na trhu lze najít mnoho druhů a kombinací varných desek. V následujících řádcích se zaměříme na sklokeramické varné desky. Ty jsou u uživatelů velmi oblíbené, a to nejen díky jejich funkčnosti, údržbě, ale i ceně.
Varné desky můžeme rozdělit podle zdroje napájení na elektrické a plynové. Zatímco plynové varné desky byly v minulosti využívány téměř v každé domácnosti, dnes už do českých kuchyní stále více pronikají varné desky elektrické. U nich si lze zvolit variantu klasických litinových varných plotýnek, sklokeramických desek nebo indukčních desek. Klasické litinové plotýnky se využívají poměrně zřídka, protože jejich provoz není příliš úsporný.
Vaření na sklokeramické desce funguje na základě elektrického odporu. Topná spirála umístěná pod sklokeramickou deskou ohřívá nejprve danou desku a následně i použitou nádobu a její obsah. Nevýhodou tohoto typu ohřevu jsou určité tepelné ztráty, delší čas ohřevu a obtížnější regulace teploty. Varná plocha totiž chladne pomaleji a tak se při vaření na sklokeramických varných deskách doporučuje vypínat desku několik minut před plánovaným koncem varu.
Vzhledem k vysoké teplotě desky hrozí při vaření nebezpečí popálení. Její čištění tak ponechte raději až na dobu, kdy deska zcela vychladne. Údržba sklokeramických varných desek je velice snadná. Postačí vám vlhký hadřík, popřípadě čisticí prostředek vhodný na sklokeramické desky. K povrchu sklokeramických desek je třeba přistupovat s opatrností. Jejich materiál je totiž citlivý na poškrábání ostrými předměty. Při pádu těžšího předmětu na desku může dojít k prasknutí desky. K poškození může také dojít při výskytu krystalických látek na rozpáleném povrchu. Ty se totiž mohou do desky zatavit. K poškození může dojít i při položení studené nádoby na rozpálenou desku.
Při výběru sklokeramických desek si lze zvolit z několika desénových variant. Velikostně si lze zvolit od dvou až po čtyři varné plochy. Cena závisí na množství funkcí. Na výběr je jich opravdu mnoho – knoflíkové, tlačítkové, elektronické, dotykové, teleskopické či senzorové ovládání, zóny rychlého ohřevu (HiLight zóny, Quick systém, SprintStart atd.) nebo desky s halogenovými zónami pro rychlý ohřev, funkce automatické teploty, digitální ukazatele výkonu, časovače, dětská pojistka, ukazatel zbytkového tepla, funkce paměti, funkce automatického vypnutí a další.
Některé typy sklokeramických desek umožňují nastavení velikosti plotýnky nebo funkci rozpoznání tvaru nádoby, podle čehož poté přizpůsobí ohřev tak, aby byl co nejvíce ekonomický. Speciální variantou sklokeramické desky je deska plynová. Jde v podstatě o typický design sklokeramické varné desky se skleněnou deskou navrchu, ale pod ní jsou umístěny samostatné hořáky s mřížkami.
Výhody sklokeramické varné desky
- úspora času a energie oproti ohřevu na plynu
- moderní design
- snadná a pohodlná údržba
- příznivé ceny
Nevýhody indukční varné desky
- nebezpeční popálení o rozpálenou desku
- ztráta času a energie oproti ohřevu na indukční varné desce