Pomalovaná fasáda od sprejerů? Co dělat?

vydáno 27.04. 2016 • Tipy a rady

Graffiti je problém, se kterým se dlouhodobě potýkají téměř všechna města a obce na území ČR. Skupinka lidí, kteří mají potřebu prezentovat své „umění“ se sprejem v ruce na cizím majetku, se najde všude. Boj proti této činnosti je velmi složitý a prakticky žádná plocha domů není ochráněna. Co dělat v případě, že se téma graffiti dotýká i vás, tedy v případě, že se kresby sprejem objevily i na vaší fasádě?

Nesnažte se řešit sami!

Prvním krokem by mělo být samozřejmě kontaktování policie, která se bude snažit vypátrat pachatele. Ten by měl hradit vzniklou škodu na vašem majetku. Bohužel pátrání po pachatelích graffiti není příliš úspěšné. O vyčištění se tedy budete muset nejspíše postarat sami. Rozhodně se ale nepouštějte do čištění fasád vlastními silami. Bez profesionální techniky nemáte šanci dosáhnout dokonalého výsledku. Buď fasádu vyčistíte jen málo a stále na jejím povrchu budou vidět obrysy kresby nebo nápisu, nebo můžete poškodit samotný podklad, tedy fasádu. Obraťte se na profesionály.

Kde je největší problém?

Proč je vlastně odstranění graffiti tak složitou činností, která nelze zvládnout vlastními silami, například vysokotlakým vodním čističem? Největší úskalí je v tom, že spreje a jiné barvy nezůstávají na povrchu fasád, ale vsáknou se do samotné struktury materiálu. A na jejich odstranění je zapotřebí specializovaná technika. Naštěstí i na našem trhu existují v oblasti čištění fasáda od graffiti a jiných nečistot specializované firmy. Jak probíhají práce při odstranění graffiti, se můžete dozvědět v tomto článku.

Důležitá je i prevence

Nikdy vám nikdo nezaručí, že po vyčištění fasády se na stejném místě neobjeví už za pár dní nová kresba nebo nápis. Účinná ochrana proti sprejerům prakticky neexistuje. Naštěstí lze fasádu ochránit jiným způsobem – nátěry proti graffiti. Speciální nátěry vytvoří na povrchu fasád neviditelnou ochrannou vrstvu, která zabrání tomu, aby barvy ze sprejů pronikaly do struktury samotného materiálu, ale zůstávají jen na povrchu. Jejich odstranění je tak mnohem snazší a zvládnete jej provést i vlastními silami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články