Oprava nebo výměna oken?

vydáno 26.06. 2014 • Rekonstrukce a úpravy

Venku fouká vítr a okny táhne, až vlají záclony. Okenní lak se odlupuje,  tmel nedrží a postupně se vydroluje. Je načase zvážit, zda okna jen opravíte nebo přistoupíte k jejich výměně. Známou pravdou  je, že okna stárnou nejrychleji z celého domu a jen někdo bláhový si může myslet, že vydrží celou věčnost. Špatnými okny také uniká nejvíce tepla, což je už větší problém.

Nejběžnější opravu si žádá  vydrolený nebo poškozený sklenářský tmel, který připevňuje a izoluje tabuli skla. Jestli je tmel poškozen málo, tak odstraňte „uvolněné“ zbytky a doplňte nový. Ovšem tmel v hodně špatném stavu je lepší kompletně nahradit. V dnešní době se  místo tmelu používá silikon, který je pružnější a skvěle odolává nepříznivým povětrnostním podmínkám. Navíc je dostupný v různých barevných odstínech.

Jak na renovaci rámu okna

Jestli se rozhodnete pro renovaci rámu, tak je třeba nejprve povrch zbrousit smirkovým papírem. U novějších oken stačí  rám pouze omýt, porušená místa opravit tmelem, povrch zdrsnit a nanést barvu. Se staršími popraskanými nátěry  vás čeká větší práce. Nejprve se musíte starého nátěru zbavit opalováním nebo chemickou cestou. Potom rám obrušte a omyjte ředidlem. Takto nachystaný podklad můžete naimpregnovat proti škůdcům a natřít lazurou nebo lakem. Nepoužívejte barvy ředitelné vodou. Vhodnější jsou syntetické nátěry, protože lépe přilnou a méně se odlupují. Nakonec zkontrolujte závěsy a kování, protože i tyto doplňky lze vyměnit za nové.

Rekonstruujete a potřebujete lešení? Zkuste půjčovnu lešení pro Mladou Boleslav

Někdy okna prostě doslouží a je načase je vyměnit. Jak ale poznat, kdy už to mají okna takzvaně „za sebou“?

Celkově lze říci, že okna nainstalovaná před rokem 1990 mají většinou nevyhovující tepelně izolační vlastnosti a ani jejich technický stav za moc nestojí. Navíc vás na špatný stav oken upozorní  často se zvedající  záclona, což je dost pádný důkaz  toho, že s výměnou by se nemělo otálet.

Plastová okna

Češi si nejčastěji vybírají za nová okna levná plastová. Různé typy oken se od sebe liší počtem komor v profilu. Rámy oken jsou uvnitř duté a mají několik přepážek rozdělujících dutinu na určitý počet komor. Více komor znamená  lepší zabránění proudění vzduchu uvnitř rámu a tím dochází k vylepšení  tepelně izolačních vlastnosti okenního rámu. Na trhu seženete okna až se šesti komorami, ovšem pro současná standardní řešení postačují  tří až pětikomorové profily.

Komory v rámech se mnohdy vyplňují izolačním materiálem, argonem nebo plynem, který má lepší izolační vlastnosti než obyčejný vzduch. Tady platí přímá úměra – čím jsou tloušťka skla a vzduchové mezery větší, tím vám bude okno lépe izolovat. Ovšem nemusí být pravdou, že větší počet komor bude znamenat hlubší profil okna. Šest komor může mít stejnou hloubku profilu jako pětikomorová varianta. Zde poznáte rozdíl pouze v ceně. A nikdy nezapomeňte na rozhodující údaj, kterým je takzvaný součinitel prostupu tepla. Ten by měl  mít hodnotu nepřesahující 1,2 W/m2K.

Dřevěná okna

Určitá romantická nostalgie a kouzlo provází okna dřevěná, v dnešní době vyráběná z takzvaných europrofilů. Jedná se o hranoly lepené ze tří a více dřevěných lamel. Rozhodujícím faktorem je zde tloušťka rámu, která by u měkkého dřeva měla být 78 milimetrů, u  tvrdého 86 milimetrů. A i zde sledujte součinitel prostupu tepla.

Když si vyberete typ oken a materiál, z kterého by měly být vyrobeny, tak si orientačně změřte délky ode zdi ke zdi.

Vyplatí se (pokud je to možné) s výměnou oken nespěchat, oslovit klidně i více firem a nechat si od nich zpracovat cenové nabídky. Dodací lhůta by se mohla pohybovat od jednoho měsíce až do osmi týdnů, proto s tímto časem  počítejte. Jestliže po vás firma bude požadovat zálohu, tak ta by neměla přesáhnout 50% celkové částky.

Ještě před podepsáním smlouvy o dílo se ujistěte, zda je její součástí pasáž o odstranění a odvezení starých oken. Před samotnou výměnou proveďte nezbytné přípravné práce spočívající ve vyklizení prostoru zhruba jeden a půl metru od oken a v co nejlepším zakrytí většiny nábytku a vybavení v místnosti.

Jestliže bydlíte v družstevním bytě, tak vám nezbývá než výměnu oken projednat s orgány družstva. Máte-li stará dřevěná okna a chcete je vyměnit za plastová, tak určitě zkontaktujte místní stavební úřad, kde se dozvíte, zda je nutné mít povolení. V případě historicky cenné budovy se nevyhnete vyjádření památkářů.

Na druhou stranu ale platí zásada, že když nová okna budou mít stejnou velikost, barvu, tvar a členění jako ta stará, tak nepotřebujete žádné povolení. V každém jiném případě se musí změny ohlásit a je jedno, zda by šlo o rodinný dům nebo o byt. Na stavební úřad doneste nákres původního a plánovaného stavu oken a budou vám sděleny požadavky. Počítejte s tím že při složitější výměně si úřad může vyžádat i statický posudek okenních překladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články