Podle čeho vybírat nová plastová okna

vydáno 07.09. 2013 • Tipy a rady

Již v mnoha českých domácnostech došlo v průběhu posledních několika let k celkové rekonstrukci oken.  Stará nedovírající a jinak disfunkční okna dnes nahrazují okna plastová, která na rozdíl od svých předchůdců ani po mnoha letech neztrácí svoje cenné vlastnosti, mezi něž patří i ta nejdůležitější: odolnost vůči světelným a hlavně povětrnostním vlivům.

Téměř každý z nás si zažil se svými starými okny „své“.  Okna většinou za léta používání nedovírala, musela se každoročně natírat a i přes tuto neustálou a pravidelnou péči stále chátrala. I když se tomu na první pohled nechce věřit, plastová okna nabízí velmi vysoký standard, který spočívá v technické vyspělosti a zralosti, která vám zaručí bezstarostné používání oken po dobu několika desítek let bez jediné opravy. Jaké vlastnosti plastová okna tedy vlastně mají a co jim zaručuje jejich dlouhou životnost?

V první řadě jsou plastová okna extrémně zatížitelná, což v sobě zahrnuje nejen vysokou odolnost vůči již zmiňovaným různorodým vlivům počasí, ale i jejich zdravotní nezávadnost a tvarovou stabilitu.  Tyto faktory pak ovlivňují celkovou životnost těchto oken, která si zároveň doživotně zachovávají svou barevnost. Hospodyňky i domácí kutilové a údržbáři pak jistě ocení jejich velmi snadnou a nijak náročnou údržbu, která vyžaduje minimální úsilí z jejich strany. Tentokrát vás nečekají žádné každoroční nátěry a každotýdenní umývání okenních rámů a skel. Plastová okna vám zajistí velmi vysoký standard, který je předpokladem a zárukou komfortního a kvalitního bydlení.

Zde vzniká ale velmi důležitá otázka, v jaké cenové relaci se taková okna zhruba pohybují. Každý zákazník má určitě rozdílné představy o svém bydlení a podle toho volí i druh oken, který se mu nejvíce líbí nejen designově, ale který se pohybuje v jeho finančních možnostech. Plastová okna je proto možné zakoupit v různých provedeních – rozmanité konstrukce plastových oken a dveří  lze pořídit ve velmi výhodné cenové relaci, která je cenově přístupná každému. Náročnější zákazníci mohou zvolit luxusnější typy oken s ojedinělým designem  a naopak– záleží na vkusu a finančních možnostech jednotlivých zájemců.

Plno lidí přesto plastovým oknům nedůvěřuje. Zákaznící se mylně obávají toho, že plastová okna mohou narušit  dosavadní  architekturu především starších staveb. I tato problematika je u plastových oken zcela vyřešena – důkazem toho jsou plastová okna na nejednom památkově chráněném objektu. Nejenže tím objekt neutrpí žádnou škodu na své původní vizáži, ale navíc posílí a prodlouží svou celkovou životnost. Dle přání zákazníka je možné vybrat si z velmi široké nabídky barev a jednotlivých odstínů z různých druhů dřeva. Díky této barevné a materiální varibialitě je možné splnit představu zákazníka do puntíku, ať už se jedná o nová okna pro školu, sportovní halu, logistické centrum, čerpací stanici či klasický rodinný dům.

Na plastová okna se dnes již většinou vztahuje  pětiletá záruka, některé firmy nabízí záruku dokonce i na deset let. Další výhodou těchto oken je to, že se dají téměř kdykoliv vyměnit, tzn. , že v případě nouze jej můžete měnit i na poslední chvíli v zimě, pokud teplota nepřekročí -10°C. V zimě se dají okna navíc zakoupit výhodně a levně.

Základem dlouhé životnosti oken ale není jenom jejich kvalitní materiál, ale i jejich šikovné ovládání a bezpečná obsluha. Novopečený majitel plastových oken by měl dbát na jejich pravidelné větrání, aby zabránil nakupení nadměrné vlhkosti vzduchu zvlášť v takových místnostech jako je např. kuchyň nebo koupelna. Jak již bylo řečeno, okna nevyžadují žádnou zvláštní péči ohledně údržby a čištění. Stačí pouze občas omýt usazený prach klasickým mycím prostředkem. Obzvlášť se nedoporučuje okna čistit pískem a jinými technickými prostředky jako jsou rozpouštědla apod. Lehký a bezproblémový chod oken pak zajišťuje pravidelné mazání jednotlivých dílů kování mazacím tukem či olejem.

Jak je vidět, údržba plastových oken nevyžaduje žádné velké úsilí. Společně s jejich dlouholetou životností se pomalu stávají základním vybavení všech českých domácností. Navíc jsou tato designová a praktická okna díky rozumným cenovým  relacím přístupná všem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články