Renovace parket a jak na ni

vydáno 07.09. 2013 • Rekonstrukce a úpravy

Staré parkety nejsou nikdy příliš pěkné na pohled. Po dlouhých letech používání se na nich může vyskytnout rýha, flek nebo vybledlost. V takovou chvíli nastává čas na renovaci. Jestliže máte dostatek zkušeností, můžete se do renovace pustit sami. V případě, že se obáváte, doporučujeme vyhledat práci odborníků, protože v tom případě se jedná o časovou úsporu. K renovaci parket by se mělo přistupovat jednou během deseti až dvaceti let, v závislosti na frekvenci a intenzitě námahy, kterou musely parkety podstoupit. Renovace lehce poškozených podlah začíná zbroušením jejich povrchu. Jestliže se parkety nacházejí v relativně dobrém stavu, brousí se hlavně jen původní zašlý a poškrábaný lak, zatímco materiál vlastních parket se obrušuje pouze minimálně (přibližně do hloubky jednoho milimetru).

Máme-li parkety poškozené trochu více, zbrousí se do větší hloubky (cca do tří milimetrů, protože větší zbrušování už nemá význam). Zbrušuje se v několika vrstvách. Pro každý nový brus, který je veden v jiném směru, se používá brusný papír s jemnější zrnitostí, aby se skryl brus předcházející. Po zbroušení se celá podlaha musí opravdu pořádně vysát. Jestliže nebudete zatmelovat spáry mezi parketami, následuje aplikování nové povrchové úpravy, což se může dělat vodou rozpustný lak či rozpouštědlový lak. Případně můžete využít i olej nebo vosk. Využívání konkrétního typu materiálu by se dopředu mělo konzultovat s odborníkem, který může leccos doporučit i podle způsobu používání konkrétní podlahy. Laky se zpravidla nanáší v několika vrstvách, základních a vrchních. Vrstvy mohou být tři, ale to nemusí být maximální číslo, klidně jich může být i více. Konkrétní počet vždycky záleží na použitém přípravku. Pozdější ošetření parket vypadá u všech druhů povrchových úprav podobně, avšak u olejovaných parket se musí jedenkrát až dvakrát ročně obnovit svrchní ochranná vrstva speciálním přípravkem, který se dá poměrně dobře sehnat v hobby marketech nebo ve specializovaných obchodech s podlahami.

V případě zatmelení spár mezi starými parketami se nabízí možnost, jak nechat zmizet větší či menší mezery, jež se během let mezi parketami vytvořily. Dřevo totiž neustále pracuje a mění tím svoje rozměry. V místnostech, kde se špatně udržuje stálá vlhkost prostředí celoročně, bude mít dřevo i dále dostatečné množství příležitostí k dalšímu pracování. Je tedy velká šance, že tmel začne po čase praskat a opět se nám vydrolí. Speciálně u starých podlah by se mělo důkladně rozvážit, jestli opravdu chceme spáry stmelovat, nebo se smíříte s tím, že podlaha je z přírodního materiálu, k němuž nějaká ta nerovnost prostě patří.

A jak je to vlastně s cenami v případě práce odborníků? Za zbroušení a nalakování parket nanovo se platí od tří set padesáti korun na metr čtvereční bez DPH. K tomu se však musí připočítat ještě náklady na dopravu a další možné doplňkové práce, jež si firma může naúčtovat zvlášť. Patří mezi ně pokládání lišt, zatmelení spár či dokládání a překládání parket na místech, kde nebylo možno zanechávat původní materiál. U porovnávání cen jednotlivých firem je vždy potřeba vzít v potaz, že se většinou jedná o ceny bez DPH. Výše DPH se poté bude vypočítávat v závislosti na tom, jestli si parkety necháte renovovat jako fyzická osoba nebo jako osoba právnická. V případě osoby fyzické se daň počítá jako patnáct procent, zatímco v případě právnické osoby se musíte připravit na jedenadvacet procent. Rozdíly jsou patrné samozřejmě i při pořizování materiálu. Pokud tedy necháte firmu, aby vše nakoupila, bude mít nižší sazbu DPH, než pokud byste si parkety dokupovali sami.

Ne všechny podlahy ovšem může zachránit pouhé přebroušení a nové nalakování. Pokud parkety vržou a hýbou se, či se celá podlaha svažuje do středu, pak nastává chvíle, kdy musí zasáhnout odborník na slovo vzatý. Ten navrhne částečnou opravu, nebo rovnou rozebrání a přeskládání kompletně všech parket. Způsob částečné opravy se většinou liší přesně podle toho, jestli je potřeba vyměnit pouze několik parket u okraje nebo v rohu místnosti, nebo jestli se poničené parkety nachází na mnohem nešťastnější pozici, třeba uprostřed. Parkety na okraji se dají rozložit, poničené se mohou nahradit novými a příslušná část se znovu složí dohromady. Kvůli několika poškozeným parketám v prostředku místnosti se však nevyplatí podlaha rozkládat až k nim, ale poničená oblast se vyřízne a do vzniklého prostoru se vlepí nové parkety. V případě nahrazování starých parket odborníci vyhledávají nové parkety v podobném odstínu, jaký má zbytek podlahy. Někdy se dá vypomoci i namořením nových parket. Existuje i možnost, že je parketová podlaha poškozena příliš, nebo na mnoha místech, a proto může odborník určit, že by se podlaha měla celá rozebrat a složit úplně znovu. V tom případě se parkety obrousí od zbytků původního lepidla a původní povrch, na kterém byly parkety položeny se očistí, vyrovná, načež se parkety znovu přilepí. Renovace v této variantě je však poměrně náročná časově i na práci, a proto se určitě vyplatí nechat si dopředu udělat rozpočet, abyste nebyly na konci při placení nepříjemně překvapeni a třeba se nevyplatilo místo opravy položení nové podlahy.

Před renovací parket potřebujete vyklidit kompletně celou místnost, aby se řemeslníci mohli se strojem dostat až k okrajům. Pracovníci před samotným broušením odstraní případné okrajové lišty, jež se poté nahrazují jinými. Většina firem zaručuje, že se zákazníci nemusí obávat přehnaného znečištění v bytě. Moderní brusky v sobě totiž mají zabudované i výkonné vysavače, s nimiž se většina prachu odsaje už při samotném broušení. Před začátkem renovace se vyplatí zeptat, jak dlouho vlastně práce bude trvat a kdy se poprvé dá na opravenou podlahu poprvé vstoupit, kdy začít vracet těžký nábytek a kdy je možné vytírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rekonstrukce a úpravy'
Tipy na jiné články