I malý byt se dá opticky zvětšit

vydáno 03.10. 2013 • Tipy a rady

Nemusíte si hned pořizovat větší byt, abyste se v něm cítili více svobodně. Přestaňte se strachovat, že přijdete o to kouzelné teplo domova a útulnost. Stačí udělat některé věci jinak a můžete se právoplatně cítit, jako ti nejlepší architekti.

V první řadě je dobré uvědomit si, který nábytek pro Vás je a není důležitý. Méně nábytku znamená více prostoru, proto se snažte ponechat v bytě jenom ty kusy, které jsou pro Váš život zde důležité. Místo Vám může ušetřit i taková sedačka s úložným prostorem. Rozkládací sedací souprava je možná pohodlnější, ale upřímně, přiznejte si, kolikrát jste ji za tu dobu rozložili? Jednou nebo dvakrát, když u Vás spal synův spolužák nebo přijela na návštěvu tchýně? Pokud víte, že je pro Vás možnost rozložení celkem zbytečná, investujte raději do sedací soupravy s možností úložného prostoru. Vejde se sem třeba povlečení s prostěradly na postel nebo sezónní oblečení.

Známým faktem je, že bílá dokáže prostor zvětšit. Tohoto pravidla se můžete s chutí držet, ale pokud jste milovníky barev, není nutné si barvy odpírat. V malém prostoru se s nimi ale musíte naučit zacházet. Architekti často doporučují pracovat s jednou konkrétní barvou ve více odstínech (různých sytostech). Myslete také na to, že podlaha by správně měla mít tmavší barvu, než jsou stěny. Jedině tak dosáhnete požadovaného zvětšení. Snažte se také dát do celého bytu jednotný vzor (případně barvu) podlahy. Když bude v každé místnosti jiná, byt akorát ještě více zmenšíte.

Využijte prostoru ve stěnách, ideálně v předsíni a ložnici. Vestavěné skříně už si dnes můžete nechat vyrobit na míru a navíc jsou velmi stylové! Do kuchyně a obýváku se je ale nesnažte vtěsnat, tam by měl být prostor spíše odlehčený. Praktický je také nábytek, s kterým můžete pohybovat (například konferenční stolek na kolečkách). Ve chvílích, kdy budete očekávat větší návštěvu, můžete stolek bez starostí odtlačit na stranu a poté zase vrátit. Věnujte pozornost dostatku světla. Různé designové lampy v obýváku Vám prostor nejen osvítí, ale také opticky zvětší. V ložnici i kuchyni si zase můžete vyhrát s různě barevnými a tónovanými lustry. Často se lidem, kteří touží po větším prostoru, doporučují skleněné doplňky a zrcadla, které také dokážou prostor rozložit. Okna se nesnažte zakrývat, naopak je umyjte a vystavte na obdiv. Vznikne nejen více prostoru, ale opět i světla.

V dětském pokoji se dá prostor ušetřit celkem jednoduše – palandou. Obchody s nábytkem v dnešní době nabízejí široký sortiment originálně řešených paland, a stejně tak si ji můžete nechat vyrobit na zakázku. V ložnici je to s postelí o něco horší, tedy pokud předpokládáme, že zde potřebujeme dvě vedle sebe. Jestliže v bytě máte vyšší stropy, můžete pro spaní využít zvýšené patro. U toho už je ale samozřejmě na místě poradit se s architektem. Možným řešením je sklopná postel, která je přes den umístěná (sklopená) do stěny, a Vy si ji tak opět vyklopíte až v případě potřeby. Otázkou je, zda by Vám pak život nepřipadal trochu jako skládačka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články